Iluminismul bate oengismul
Mai
ȋntȋi vreau să le zic activiştilor cu propaganda să se ducă dracu’, odată, să mă
scutească de educarea prin cenzură, fiindcă e neconstituţional şi nu dau
doi bani pe mintea lor. Conexiunea nu e sigură, pe dracu! Bine că pedofilia
e sigură şi acţionează la lumină!
Domnule, e culmea aşa ceva! Cum
ȋndrăzneşti, tu, să pui anunţul ăsta pe gȃndeşte.org, de exemplu, (nu pe
calculatorul ăsta), direcţionat obligatoriu la Ȋnapoi la zona sigură. Cine, ce e zona sigură? UE? Sigură-sigură, adică poţi să
rămȋi peste noapte la ea acasă? Poţi să-i laşi un copil ȋn grijă? Poţi să laşi
uşa descuiată, că nu te fură?
Ȋn altă ordine de idei dar
tot p-acolo, aţi văzut ce bine se vede Romȃnia ȋn lumină? Cum bat reflectoarele
minţii pe Palatul Cotroceni şi nu e cancer mov de la oengeuri? Ne-am luminat
sau nu?
Ce trezire-n conştiinţă neafiliată
politic, domnule! Cum a trecut fiorul prin toate televiziunile care au acelaşi
director maniac de programe dar se dau rivale şi independente! Ce copilărie:
toate predau aceleaşi ştiinţe false dar, la careu, aduc omagii altor tovarăşi! Vedeţi,
d-aia era mai bine cȋnd ştiinţa era “exactă” ca-n DEX iar conducătorul iubit
era doar unul şi numai la ore fixe. Aveam atȋta timp liber! Acum, şi fericirea
e pe pastille şi cu programare.
Ce s-a mai ȋntȋmplat ȋn ultima vreme
Ȋn urma unirii ȋn cuget
şi-n simţiri a trei televiziuni – rivale dar cu temperaturile resimţite la
comun - ȋn jurul trimisului Veştea, ca prim-ministru şi salvator, pe care, la
ordin, pȋnă şi proscrişii de la AUR urmau să-l voteze, mi-am zis că, dacă nu
mai e nimeni contra, trebuie să-mi asum. Se simte nevoia, chiar şi aşa, de un
anti-europenism (pro-rus e prea soft şi doar un slogan prăfuit), dacă nu de un
partid communist, de-a dreptul, ne-USRizat. Că, doar, cenzură avem!
Ce s-a ȋntȋmplat zilele acestea e că,
păpuşarii, ȋntotdeauna ai altora, au hotărȋt că a venit vremea ca şi al doilea
partid pe care l-au creat să livreze. Aşa că, televiziunea care i-a ţinut hangul
a dus muncă de lămurire extenuantă cu susţinătorii, spre a-i convinge că,
votarea guvernului Veştea – un fel de Bolojan cu faţă umană fără nicio idee de
program de guvernare - e o manevră perfectă pentru AUR, care ar putea obţine
astfel şefia Senatului, spălarea de extremism şi mult success ȋn viitor. Celelalte
două televiziuni i-au spălat şi fotoshopat, ȋn disperare, imaginea candidatului
la şefia guvernului, pȋnă cȋnd părea altcineva. Urma ca, uite aşa, ȋmpreună cu oastea
de strȋnsură nedifinită sau neafiliată de prin parlament (pe care nici
electoratul n-o ştie bine) să treacă un guvern care l-ar fi imitat pe cel
dinaintea lui.
Pe toate posturile, AUR era reevaluat,
fiecare sperȋnd să joace de partea lui. Părerile ȋn partid erau scindate, unii
ar fi votat, pentru ieşirea din criză, alţii, nu. Colac peste pupăză, C.
Georgescu a ieşit ȋn decorul internetului, chiar ȋn buza ȋncercării de validare
din parlament, cerȋnd să nu se voteze (invers decȋt fusese indicat la
televiziunea-suport) iar liderul partidului a fost de negăsit – vorba cuiva,
nici selfie nu şi-a mai făcut – pȋnă ȋn momentul crucial.
Am ȋnţeles, ulterior, că gruparea din
jurul candidatului a ȋncercat să racoleze o mare parte din partidul AUR – aproape
pȋnă la a desfiinţa partidul – cu bani şi alte idei bune pentru ţară.
Aşa că, G. Simion a făcut o mişcare –
pe care unii o numesc de şah, dar şahul n-ar durea aşa de rău - ȋn cel mai pur
stil de răzbunare mafiot.
L-a invitat pe Veştea să-i pupe inelul
la sediul AUR, dȋnd impresia că-l votează după rendez-vous-ul de reconciliere
naţională, după care, a ieşit ȋn conferinţă de presă şi-a anunţat că n-ajunge, trebuie
să-l viziteze şi Nicuşor, ca să se hotărască.
Deci, după ce i-a lăsat cu teoria extremismului
ȋn fundul gol, le-a mai dat şi-un şut ȋn dos.
Dacă aş fi făcut parte dintre
susţinători, recunosc că mi-ar fi plăcut la maxim ticăloşia asta.
““She was telling me that this Grey lives in
our area, but we had to investigate to discover his full name and exactly where
he lived.” Within a few hours, her group of mothers had discovered that he
lived close to many families with small children. “I was determined to warn all
the parents…” https://www.yahoo.com/news/world/articles/woman-challenged-sweden-lax-paedophile-050000859.html
Cine este Bolojan? https://freefrompress.blogspot.com/2026/06/cine-este-bolojan.html#more
Zona crepusculară https://freefrompress.blogspot.com/2026/06/zona-crepusculara.html
Alertă de vreme rea! https://freefrompress.blogspot.com/2026/06/alerta-de-vreme-rea.html#more
Minciuni ignobile https://freefrompress.blogspot.com/2026/06/minciuni-ignobile.html