Nu prea cred ȋn orgolii, ȋn politică. Cel
puţin, nu ȋn zilele noastre, nu ȋn toiul unei crize majore economice, sociale
sau crize politice, nu ȋn mijlocul luptei. Nu cȋnd vine vorba de a ţine cu
dinţii şi unghiile de putere, ȋn momente atȋt de critice şi imprevizibile ca
cele de acum, cȋnd nimic nu-ţi garanteză că mai ieşi ȋntreg din ȋncurcătură,
darămite cu orgoliul reperat.
De punerea ȋn execuţie a manifestărilor orgolioase, cel mai probabil, se ocupă stăpȋnii cătuşelor, dimineaţa pe răcoare, după cȋntatul cocoşului. Ȋn practica de zi cu zi, ȋnsă, orgoliul ȋn politică ȋmi pare a masca furtul lingourilor de aur de către o gaşcă, restrȋnsă numeric, ȋn timp ce, invocarea grijii faţă de cetăţeni e despre să se ȋmpartă o pradă mai mică şi răsfirată, la cȋt mai mulţi. Nu cred că, ȋn Romȃnia, orgoliul vine ȋnaintea prăduielii. Cel puţin nu ȋn zilele noastre.
Ȋnsă, n-ar fi exclus, şi e
o ipoteză interesantă, că ar putea fi vorba despre orgoliu patologic. Presa,
care, fiind doar propagandistică, interzice substantivelor şi verbelor să
circule neȋnsoţite, l-a asociat pe Bolojan şi acţiunile lui, de la o vreme, doar
cu orgoliul, aşa cum asociază vijeliile cu aspectul tornadic.
Din orgoliu, omul ȋncalcă legi,
statute, nervi, logica şi regulile de bun simţ? Ȋnainte de orgoliu i-a fost atribuit sindromul salvatorului, al
lui Mesia. Ce-a salvat el? Datele statistice arată că a dus economia pe
marginea prăpastiei şi i-a făcut vȋnt. Cumva, ȋşi ȋnchipuie c-a salvat tȋmpenia
abstractizată numită pro-europenism? Pentru că merge ȋn UE, unde nu vorbeşte
nicio limbă străină, şi-l bagă-n poză nemţii?
Orgoliul nu era asociat anumitor
calităţi? Nu cumva, omul e doar un şarlatan care nu se pricepe la nimic şi ţine
cu dinţii de scaun de frica de a nu ieşi adevărul la iveală?
Și, mai ales, oare, de ce
e ȋn stare ca să-şi păstreze rangul şi legenda?
Cine este Bolojan? https://freefrompress.blogspot.com/2026/06/cine-este-bolojan.html
Clientela politică e criza https://freefrompress.blogspot.com/2026/02/clientela-politica-e-criza.html
Un element îngrijorător:
psihiatria îngroapă România!
“În
mai multe rânduri l-am auzit rostind obsedant că „trebuie să suferim acum
pentru a ne fi mai bine mai târziu”. Inclusiv în discursul său a tușat-o
absolut grotesc. În psihoză, logica morală standard este complet distrusă.
Obsesia sa indică o raționalizare delirantă a cruzimii sau a controlului. El
este convinsă de o „misiune superioară” și crede că suferința pe care o
provoacă acum are o valoare purificatoare sau…”
https://gandeste.org/analize-si-opinii/un-element-ingrijorator-psihiatria-ingroapa-romania/139107/