miercuri, 22 octombrie 2014

Operațiunea: “Nu comentăm deciziile Justiției”


Cu derivatele: Lăsăm justiția să-și facă treaba! și Justiția să-și facă datoria!

Mai întâi, PDL-ul, prin cei doar 2-3 reprezentanți în televizor, a lansat sloganul “Să nu comentăm deciziile justiției!”. Orice erau întrebați, nu comentau. De fapt ei nu vroiau să comenteze despre corupția din PSD sau despre proprii corupți. O mare păcăleală! Sigur că poți să comentezi orice, modul în care faci asta e discutabil! Nu poți să linșezi mediatic magistrați, să-i urmărești cu “divizia de paparați” ca să-i șantajezi cu distrugerea imaginii dacă nu-ti convine cum au decis, dar poți să comentezi orice. Cum ar fi ca americanii să nu comenteze despre achitarea lui O. J. Simpson, de pildă? Deci, nu comentez deciziile justiției, e o prostie!

PENTRU CINE, CE VOTEZI, DE FAPT?


joi, 16 octombrie 2014

Diagnosticul RTV-ului: scârnăvie



Într-unul din ultimele interviuri, Katharine Hepburn a fost întrebată, pentru cine știe a câta oară, despre relația ei cu Spencer Tracy, binențeles, despre care a tot spus că nu vrea să vorbească fiindcă viața personală îi aparține, dar și dacă are Parkinson, dat fiind că avea un tremur destul de puternic al mâinilor și capului. Jurnaliștilor le place să-ntrebe și să insinueze aceleași lucruri la infinit ca să-și umple golul de imaginație dar și pentru ca pe urmă să se laude că au “stors” cine știe ce confesiune. Actrița, care a fost o personalitate nu o vedetă de paie, a spus cam așa: toată lumea mă întreabă și de fiecare dată spun că nu e adevărat; am o bâțâială pe care și bunica mea o avea dar care nu e Parkinson. Katharine Hepburn a trăit 96 de ani.

În zilele noastre însă, când orice persoană cu un pahar de vin în mână devine, în gura spurcată a presei, alcoholic și orice durere de burtă, nodul, aluniță înseamnă cancer, ca să meargă consumul și publicitatea, iar un judecător care se plimbă cu fiica lui pe stradă e considerat pedofil, pur și simplu nu mai poți să ai o bâțâiala de mână fără să-ți pună o scârnăvie de presă diagnostic!

"Senatorul Valer Mircea a depus în Parlament în septembrie 2013 o interpelare pentru premierul Victor Ponta. Senatorul făcea referire şi la calitatea de ofiţer acoperit a actualului prim-ministru, fapt pe care preşedintele Traian Băsescu l-a folosit ca indiciu pentru a face verificări ulterioare.

Mai mult, Valer Marian a prezentat o interpelare cu diferite fapte din care ar fi reieşit că Victor Ponta era homosexual, că şi-ar fi ucis tatăl şi că a participat la orgii. În cadrul interpelării, senatorul îi cerea premierului să confirme sau să infirme aceste fapte."
http://www.evz.ro/victor-ponta-despre-acuzatiile-ca-ar-fi-homosexual-si-ca-si-a-omorat-tatal.html

luni, 6 octombrie 2014

ROMANIA ACCIDENT





“doctor honorius causa”-RTV/3oct.2014/18:42

Zilele trecute a avut loc un accident între un tren și o mașină. Doi morți. Astfel de accidente sunt cu sutele dar singurul lucru pe care-l face presa este să meargă la înmormântare și să bage microfonul sub nas îndoliaților. “Durere fără margini”, “copii rămași orfani”, nici o discuție despre cauze și soluții, nici un vinovat! Soarta, deh! Apoi, atâta timp cât “un asteroid se apropie de Terra”, nu are rost să ne ocupăm cu nimicuri! Bine că se moare pentru că, de la o vreme, în fiecare zi știrile încep cu un accident sau o înmormântare iar presa se face utilă !

N-a spus nimeni că ultimele concedieri de la compania de căi ferate au început cu angajații de la bariere iar în urma lor au rămas  treceri la nivel cu calea ferată, fără vizibilitate, semnalizate cu crucea Sf. Andrei. Nici când ajungi cu mașina pe calea ferată, nu vezi 50 de metri în stânga și-n dreapta la unele dintre ele. Este imposibil să nu se-ntâmple o tragedie cât de curând iar, când se va întâmpla, o să știm că e vina acelei prese care a adus la putere niște sociopați cărora li s-a urcat la cap procentul umflat din alegeri și care acționează după principiul: Ne-a votat lumea ca să facem ce vrem!

Şi-așa vine sfârșitul lumii, ce mai contează!

În ultimele săptămâni, gesturile iraționale sunt mai dese decât lansările de candidatură la prezidențiale și Dumnezeu e martor că sunt vre-o paișpe.

miercuri, 24 septembrie 2014

BREAKING NEWS! ŢARA E SUB STĂPÂNIREA NEBUNILOR!

De-acum, o să mă uit la Năstase ca la Brucan. Măcar el s-a mai “descoperit”.

Astrologii (în gura cărora mă uit eu, nu ăștia politico-religioși), sunt împotriva pedepsei cu moartea nu numai din principiu dar și deoarece s-a constatat că, imediat după execuția unui criminal, de pildă, au avut loc un val de crime.

Se consideră, deci, că e ca și când ai tăia capul unui balaur și te-ai trezi că-i cresc în loc șapte capete.
Asta pare că s-a întâmplat după executarea dictatorilor Ceaușescu: în locul lor au răsărit o mulțime de dictatori nebuni, dacă nu cumva e vorba de o epidemie de nebunie, având în vedere că, în 2012, Nebunii, ziceam noi, care loveau în statul de drept cu “exercițiul democratic” ne acuzau înapoi că suferim de “delir de interpretare” a legii.  

joi, 18 septembrie 2014

PRIMA ZI DE SCOALA



DISCURSUL PRESEI
 
La mulți ani Pro-tv! La mulți ani, elevi, părinți și profesori! Cum să nu fie ziua voastră? Păi, nu sunteți generația pro? Dacă nu vreți să recunoașteți, facem noi o campanie și toată România suflă-n lumânări! Eu fac România, ați uitat! Dacă n-ați înțeles, “Gândește liber!” nu e opțional. Adică e, dar parcă religia în școli nu e opțională! În orice caz, sunt aici să vă spun că, după două decenii de educație multidisciplinară, de la manele până la sex și religie, am acoperit, practic, tot ce trebuia să știți și, mai ales, cum trebuia să știți, și că, în sfârșit, țara e de karaoke sezonul ăsta.

vineri, 5 septembrie 2014

25 de ani de democrație: răzătoarea Werner cu îmbunătățiri!




In realitate, a picat doar o bucată de termopan nefixat dar toate televiziunile au dat știrea ca pe o catastrofă meteorologică!
E o liniște…!

O liniște ce-ți răcorește diminețile cu rouă, sau cu ciclon, dac-așa vrea presa, și-ți încălzește începutul de toamnă cu raze pastel, care-s altceva decât crede Elena Udrea.

O liniște climatologică înșelătoare, pentru neștiutori, o liniște dinaintea furtunii care bate cu putere din televizor cu ghioaga de breaking news, o liniște a sfârșitului lumii ce va să vină prin încălzire globală sau glaciațiune - deci adaptați-vă, cumpărați semințe modificate genetic! - prin foamete, deși e supraproducție, pentru că, până și cratița care nu lipește a dispărut din publicitate și doar răzătoarea Werner, acum și cu reglaj de mărime, mai sfârâie niște legume uriașe dar lipsite de nutrienți direct în bolul de plastic, de două milioane, acum oferit gratuit. Şi fără grăsime, că-ngrașă!

vineri, 22 august 2014

AROGANŢA LUI ADRIAN NĂSTASE




Ieri, cu ocazia eliberării condiționate, Adrian Năstase a ținut o conferință de presă la poarta închisorii, în termenii stabiliți de el, de la-nceput până la sfârșit. Cu aroganță, adică, spre stupefacția presei care crede că, la picioarele ei, ar trebui să se căiască politicienii aflați în opoziție cu orientarea postului și să se pocăiască poporul rușinat de propria mentalitate.
Ieri, aroganța lui Adrian Năstase nu m-a deranjat deloc. M-a deranjat aroganța jurnaliștilor moraliști care au în spatele lor sponsori nedeclarați în numele cărora încearcă să tragă politica de sfori.