marți, 15 septembrie 2015

Cine plătește ŞTIREA? Escrocheria umanitară

Printre primele știri care au venit peste noi, vorb-aia, ca să ne facă de râs, s-a aflat și gestul umanitar al unei țări civilizate, cum altfel, care își trăsese un teledon TV în vederea strângerii de fonduri cu care să-i hrănească și să-i îmbrace pe români. După asta, boarfele occidentale au curs râuri spre România și nici până-n zilele noastre nu se vor fi biodegradat.

Oamenii simpli se jenau să primească “dă milă”, era de rușine pe vremea lui Ceaușescu, așa că presa a dus niște campanii oribile de convertire a populației la pomanageală.

În timp, “ajutorul umanitar” s-a acomodat cu “mândru că sunt român” și s-a transformat în “conformare voluntară” și uniformizare pe verticală: de-o parte unii care stau cu mâna întinsă iar de cealaltă parte rating, bani, politică…

Şi acum, ca și cu douăzeci și ceva de ani în urmă, unii se aleg doar cu boarfele în timp ce alții, aceia care vindeau pe vremuri uleiul de măsline din “ajutoare”, au vândut toate resursele umane și materiale ca să ne “salveze” de ruși, de faliment, de noi înșine. În general, ca să ne facă binele cu forța.

Umanitatea băștinașilor sălbațici s-a lipit la fix cu umanitatea “lumii civilizate”: băstinașii căpușau industria până o băgau în datorii de 1 mil. $/zi iar civilizații o cumpărau pe nimic doar ca s-o salveze; umaniștii români țineau copiii în orfelinate în condiții de lagăr, baroneasa Nicholson venea să-i ia spre înfiere și ne punea și-un “văzut” pentru integrarea în UE și tot așa.

luni, 7 septembrie 2015

Brand de țară: Boala Gestionarului


Pă vremea lu’ Ceaușescu, corupția cea mai răspândită în mahalaua noastră comunistă era definită la nivel dă maidan pân metafora “a băgat mâna-n gestiune”.

Gestionarul, deci, era cel mai adesea prins c-a furat. Sigur că el nu mânca singur ci dădea și la case mai mari, înainte și după ce era prins, iar asta-i asigura o justiție favorabilă care să făcea în urma unui certificat medical. Că oameni suntem, ce dracu’!

Adică gestionarul să interna la nebuni și d-acolo să-ntorcea cu dovada că nu e în toate mințile și d-ai’-a furat. Judecătorul, băiat dă comitet, îl absolvea dă vină pă hoțoman. Nu era nici el dă piatră! Avea și el un suflet, nu!?

Cam așa era batjocorită ideea de Justiție într-un regim care, vedem acum, că era condus de corupție și nu de instituții, o apucătură ticăloasă care s-a păstrat și-n ultimii 25 de ani.

Un documentar despre unul dintre cei mai oribili criminali din istorie explică cel mai clar cum e cu “nebunia” asta și cum se dovedește ea în justiție. Psihopatul din povestea adevărată atrăgea femeile în propria locuință, le lega, le gaza cât să-și piardă cunoștința, le viola, le omora și le îngropa în propria curte. Ştim exact cum proceda pentru că, odată descoperite victimele în ograda inculpatului, avocatul n-a mai avut dăcât  să invoce “insanitatea”, temporară sau nu, iar bestia s-a simțit în siguranță să povestească ce-a făcut. Şansele ca nenorocitul să scape erau de vre-o nouă’-ș’ nouă la sută pentru că, în fond, era un psihopat! Asta-i clar!

vineri, 31 iulie 2015

REVISTA PRESEI: Românii, între un viol de presă în grup și gura de aer de la W.C.eu




Pe scurt, în ultima perioadă s-au întâmplat următoarele: un bacalaureat cu rezultate “bune”, multe șpăgi și copiuțe, femeia de serviciu din școală și înalții demnitari au primit salarii mărite înaintea tuturor printr-o șmecherie de du-te-vino politică mascată de presă prin titluri zilnice, uriașe, despre cum se vor mări cu ‘zeci%, vreodată, chiar salariile doctorilor, polițiștii de la rutieră au revenit la gradul de milițieni cu radarul ascunși în mașini civile, PNL-ul ăl mic a voit alegeri la cerere, în toamnă, până când nu intră în putrefacție toată clasa politică actuală și nu se împicioroghează noile partide și, dacă nu s-o putea, a zis să-i mai dea un șpiț PDL-ului, direct în guvernarea Boc și ANRP (un preambul pentru ruperea măritului PNL programată în primăvară), Realitatea tv a atacat furibundă oamenii pe stradă amenințându-i că dacă nu-și cumpără crème de protecție, canceru-i mănâncă (Binomule, nu vrei să ne spui și nouă ce bani au cheltuit companiile canceroase cu presa autohtonă și vedetele ei lacome?), presa a comis un viol în grupuri, în serial iar Biserica ortodoxă le-a trimis enoriașilor un mesaj pe perioada caniculei: să se roage singuri să vină ploaia!

Pe scurt, ce urmează după un viol în grup?

Păi, dacă presa e în ratingul gol, așa ca în perioada de vară, urmează penetrarea totală a victimei de către hoardele de talk-show-iști.
Totală, adică oral (din care soțul tău adoooră!, zice presa quality), anal (nu vă fie frică!, e tot quality), normal dar fără prezervativ (care îmbolnăvește, zice fundamentalistul creștin și sclavagist de dreapta), frecat la creier până când victima “dorește” să apară la televizor, penetrat la conștiință până când victima “dorește” să se arate la față ca să mulțumească celor care au semnat petiția inutilă pentru arestarea violatorilor, curtarea la rece, prin mesaje și la cald, prin amenințarea cu linșaje și alte satisfaceri de rating cu microfonul, de la distanță, când microfonul e mai mic decât distanța.


Pe lung, fata a fost convinsă prin metode specifice să participe la emisiune, cu spatele și, deși i s-a promis avocatei că nu va fi expusă, a fost întoarsă și cu fața, sub pretextul că cei care o susțin vor s-o cunoască; după care a fost întoarsă pe toate părțile de toată presa: unii și-au pus cocarde în piept în cinstea ei, alții au profitat să ia apărarea politicienilor care sunt arestați pentru o pârlită de corupție în timp ce violatorii sunt liberi, unii au tras-o în emisiunile lor după mârșăvia de la pro-tv, chipurile ca să-l critice pe Măruță în timp ce dădeau chiar ei imaginile, alții au zis că foarte bine c-a dat-o la televizor ca să vadă toată lumea că-i urâtă, deci n-are nici o vină, vedete de doi lei de care pute țara, atât sunt de multe, au profitat să se autoinvite în platăuri de unde au zbierat la ea că ar trebui să fie mândră (texte labile din talk-show-rile americănești) etc.

Însuși Ponta a pipăit apăsat cazul ca să pună un pumn de cenușă pe Justiție.
Doar Biserica ortodoxă s-a abținut să ia apărare violatorilor așa cum a făcut data trecută cu violatorul anal de la Jean Monet.

În sfârșit, de la o vreme, un grup de psihiatri de la Socola (spitalul unde internații suferă toți de sindromul maniacal-compulsiv de exercitare a dreptului la vot) au pornit către casa victimei ca să-i ofere consiliere, urmăriți îndeaproape de un ciopor de reporteri care voiau s-o consilieze și ei. Noroc că fata fugise unde văzuse cu ochii și poate, unde penetrarea mass-media nu s-ajunge.

Acum, s-a lăsat o ușoară liniște. A mai rămas Antena cu cocarda-n piept ca s-o exploateze la maxim iar B1 a profitat să bage un reportaj cu sponsor nedeclarat despre ce fericire sunt gazele de șist, gândind că altfel penetrează informația la Pungești în vremuri de viol.

Nu s-a terminat însă: ziarele scriu că fata ar fi cerut clemență pentru unul dintre violatori, anume pentru ultimul din șirul de șapte care, după ce a violat-o “normal”, le-ar fi zis celorlalți s-o lase că-i e rău. Ei, Doamne!
În altă ordine de idei și nu prea, aseară, la știrile de pe TVR2, un reporter îi întreba pe călătorii coborâți din tren cum s-au descurcat având în vedere că doar un vagon avea aclimatizare, deci era plin, și numai toaletele erau ceva mai răcoroase.

O femeie povestea că i s-a făcut rău și conductorul (cred) a dus-o în WC-eu ca să-si revină după care a ieșit pentru că mai voiau și alții să intre, pe rând, să se-mprospăteze. Mai intram, mai luam o gură de aer, zicea ea. Şi nu mirosea doamnă, întreba reportera? Mirosea dar luam o gură de aer, zicea femeia.
 
Am scuipat pepenele-n chiuvetă pentru că m-a pufnit râsul, cu întârziere. Nu-mi venea să cred!
-Cum adică mă, mirosea, dar intra ca să ia o gură de aer?
-Adică mirosea a rahat, da’ era rece! Să mă-ntrebi pe mine când nu-nțelegi d-astea!





















joi, 25 iunie 2015

CURSURI DE CALIFICARE PE FONDURI EUROPENE?



Scursuri, poate!

Aud deunăzi pe cineva, aflat la o vârstă mai greu angajabilă, că s-ar duce să facă niște cursuri de electrician de… două săptămâni, finanțate din fonduri europene și avizate de Ministerul educației, în urma cărora s-ar alege cu o diplomă valabilă inclusiv în UE. Ar ieși din el un electrician calificat pe mică și medie tensiune. Până la douăj’ de mii, pentru cunoscători iar pentru Zoe Petre, care a zis că muncitorul nu trebuie să știe carte, zic să stea pe timp de furtună sub un nuc și-și dă ea seama!

Tot recent, l-am auzit pe Moise Guran servindu-ne un text (n-ar fi prima dată) justificativ și consacrat de cei care au distrus învățământul românesc- un mit, cum ar zice presa, despre cum școlile profesionale ar fi fost desființate pentru că nu mai era cerere.

Uite cum a fost, de fapt: mai întâi învățământul a fost redus la 8 clase iar profesionala s-a transformat în Şcoala de arte și meserii. Unii au contestat denumirea cu patimă revoluționară (era după ultima “revoluție”) pe motiv că nu poți să pui în aceeași școală artistul în olărit, să zicem, cu muncitorul (mechanic, electrician etc.). Ca să fie siguri că-i mai dau un brânci acestei forme de educație, au instituit regula: ăi peste 5 merg la liceu, ăi sub 5 jos la profesională. În timpul ăsta muncitorii erau făcuți responsabili de communism și dictatură, filmați în fel și chip să se vadă cât erau de proști și puturoși (obicei care se păstrează și-n zilele noastre) iar fabricile cădeau ca muștele pentru ca terenurile de sub ele să fie vândute de noua troacă politică. Pentru că politicienii sunt niște porci.
http://antipresa.blogspot.ro/2015/06/scrisoarea-lui-ponta-de-la-stambul.html#more 

luni, 15 iunie 2015

STĂPÂNII ÎŞI ARATĂ COLŢII!



După sloganul mincinos “Lăsăm Justiția să-și facă treaba!” bestia politică și-a însușit sloganul “Legea e egală pentru toți!” și ne face demostrații zilnice despre cum se implementează ăsta din urmă doar la talpa țării.

Asta e principala mișcare a politicienilor din ultimul timp și astfel se explicitează ce-a vrut să spună transpartinica E. Udrea, cum că, practic, oricine poate fi acuzat de ceva în țara asta. Pentru că legile sunt făcute intenționat așa!

Restul e trăncăneală!

video- 3 milițieni comunitari și o femeie “recalcitrantă”: În timpul acțiunii de reținere, doamna a încasat câteva coate în coloană, mâinele i-au fost întoarse la spate, până când una din membre a cedat și s-a rupt ( reiese din țipetele de durere)”, se arată în descrierea clipului.” http://www.evz.ro/revoltator-politisti-bucuresteni-acuzati-ca-au-agresat-o-femeie-video.html
video- Bătrână bruscată de poliţişti pentru evaziune cu pătrunjel http://www.antena3.ro/romania/batrana-bruscata-de-politisti-pentru-evaziune-cu-patrunjel-296741.html Aici, milițianul aflat la dispoziția politicienilor locali, deci trimis de ei, repeta într-una: Legea e egală pentru toți!


De asemenea, ultimele demonstrații de stradă s-au lăsat cu “incidente la proteste” iar zilele acestea niște tineri au fost luați la legitimat și la împușcat cu gloanțe de cauciuc. Deci, practic, oricine poate fi încătușat și săltat de miliția locală și personală a aleșilor. Doar buletinul nu poți să-l ții la chiloți ca să-l ai tot timpul cu tine!