marți, 20 mai 2025

Casa lui Nicuşor

 “Planul lui Moreno se bazează pe patru piloni majori: ecologie, proximitate, solidaritate şi participare. Cu aceşti piloni, el speră că poate crea oraşe prietenoase şi adecvate traiului uman.” (Oraşul de 15 min – nu mai eşti singur, e interzis)

Dincolo de ce s-a spus, s-a rȋs, s-a folosit ȋn campanie. Pentru că, dincolo de bȋrfa standard, se află valorile – termenul ăsta nenorocit care ȋnlocuieşte tot ce era important şi pentru noi, ȋn materie de principii de viaţă cu care te naşti şi mori, după ce-ai ȋnţeles tot ce-aveai nevoie – ideile fixe şi noua doctrină, inaplicabilă altfel decȋt ȋn condiţii de dictatură de urgenţă.

Ȋnţeleg că, ȋn laboratoarele de la Bruxelles se lucrează la următoarea urgenţă, fiindcă războiul din Ucraina va fi oprit cumva iar fundaţia ȋnaltelor idealuri are termen de execuţie pȋnă ȋn 2030.

Deci, dincolo de aparenţe, locuinţa preşedintelui care trebuie, arată ca o cameră de cămin a unui cuplu aflat ȋn ultimul an de studiu (care se cunoaşte şi hălăduieşte laolaltă din anul ȋntȋi) sau ca o ȋncăpere cu chicinetă ȋnchiriată aproape de locul de muncă, depersonalizată. Asta ar ȋnsemna că, ȋn weekend, familia pleacă acasă.

Ȋnsă, a ales s-o prezinte publicului larg şi postului RTV p-asta care, au crezut ei că arată ca o locuinţă modestă din Romȃnia, de oameni normali (şi simpli), care-şi duc zilele ȋn aceeaşi cameră cu ciorba de perişoare, o canapea uzată acoperită cu o pătură la fel de veche şi-o mulţime de acareturi.

Ei bine, nu!

duminică, 18 mai 2025

Prezidenţiale, blat, rezultat

 


Ȋn sfȋrşit, s-a terminat. După anularea democraţiei normale, arestarea şi fabricarea de dosare penale outsiderilor şi blatul contracandidatului fake, s-a ales cine trebuia. Ȋncă de ieri de la 15:30 s-a stabilit şi s-a anunţat rezultatul care, surpriză, la ȋnchiderea urnelor, a fost aproape exact cel prognozat de casele de sondare, ȋn ciuda spiralei tăcerii şi a chixurilor cu repetiţie pe care le dau cercetătorii de la o vreme. Dacă v-aţi fi permis să le anulaţi şi p-astea, următoarele ieşeau fix pă fix.

Vai, ce bucuroşi erau cei de prin platăuri, de parcă ei le cȋştigaseră! Mai ales că, ȋntr-o solidaritate nemaiȋntȋlnită, toată presa poate spune că le-a cȋştigat. Sub 1%, pe la periferie, spera la altceva. Dar, cel mai mult mi-a plăcut apelul oengiştilor la unitate:

-U-ni-ta-te! U-ni-ta-te! U-ni-ta-te!

Urmează woke peste tot şi continuarea construirii “mişcării suveraniste” (anti-avort şi a toată contracepţia), scopul existenţei blatistului ȋn campaniile succesive.

O să fim “verzi”, zdrenţăroşi, cu ȋncălţările pline de praf sau de noroi… Săptămȋna trecută, mi s-a adus la cunoştinţă, care ar putea fi alternativa:

-Ne cumpărăm o traşcaletă d-aia cu două locuri…

-…

-Da, au făcut ăştia o traşcaletă d-aia cu două locuri, e electrică.

-Ȋncape şi căţeluşa?

-…Cred că da.

-U-ni-ta-te! U-ni-ta-te! U-ni-ta-te!

vineri, 16 mai 2025

Totul despre sex

 

“Franţa e pe cale să devină un Dineyland pentru străini, populat de imbecili care fac vin şi brȋnză ȋmpuţită pentru turişti. Oamenii sunt manipulaţi, libertatea nu mai există.” G. Depardieu

Ştiaţi că ȋncălzirea globală vă poate afecta viaţa sexuală? Nu? Dacă nu, vă spune specialistul de la Ministerul Atribuirilor: criza climatică este cea mai mare ameninţare la adresa umanităţii şi afectează toate aspectele vieţii, inclusiv libidoul. Asta, din cauza vremii extreme, tot mai frecvente, care va induce stress post-traumatic, anxietate şi depresie – toate menite să-ţi scadă interesul.

E o previziune bazată pe imaginaţie, doar nu credeaţi că-i un flagrant din viitor!

Apoi, căldura extremă provoacă letargie – aici, consecinţele sunt implicite şi se subȋnteleg. Adică, suspiciunea rezonabilă există, poţi să faci o arestare cu reţinere pe treizeci de zile.

“Un studiu a descoperit că zilele cu temperaturi de peste 27°C au drept consecinţă – 8-10 luni mai tȋrziu, aproximativ - semnificativ mai puţine naşteri. Ȋn medie, zilele fierbinţi au fost associate cu o reducere a natalităţii, nouă luni mai tȋrziu, cu 0,4%, adică 1100 de naşteri.” https://ideas.ted.com/how-climate-change-affects-sex-and-dating/

Nu vă luaţi după denumirea site-ului, datele aparţin experţilor, precum Katherine M. Hertlein PhD, professor ȋn cadrul Programului Terapia de Familie şi de Cuplu, Universitatea Nevada, Las Vegas. (mai sunt şi alţii)

Am dat citatul, ȋn original, mai jos. Ştiu că eu sigur aş simţi nevoia să-l verific.

Apoi, ȋntovărăşirea…, pardon, formarea unui cuplu de tip globalist depinde, spun experţii, de mentalitatea faţă de ideologia de mai sus, asociată forţat, cu salvarea mediului şi-a planetei. De exemplu, eşti “pro-mediu” (de parcă noi am fi ȋmpotrivă), eşti altruist, o caracteristică dezirabilă pentru un parteneriat pe termen lung.

Mai pe-nţelesul nostru, scria una pe un forum, pe undeva, că s-a despărţit de ăla cu care se-ntȋlnea, fiindcă a văzut că nu era adeptul protejării mediului. Adică, ce făcea, te-ntrebi? Arunca gunoiul pe jos, zice idioata. Nu cumva era prost, pur şi simplu?

Pentru ăştia ar trebui să salvăm noi planeta şi să mergem la război, ȋn acelaşi timp.

Deci, să te faci “verde” (“going green”), te face mai atractiv, ȋn vederea ritualului de ȋmperechere, spune studiul.

Ştim asta, de la casele de cercetare şi sondare Tinder şi OkCupid, care au constatat că menţionarea schimbărilor climatice şi-a altor termeni care ţin de mediu, a crescut cu 240%, ȋntre 2018 – 2020. Pe Tinder, ȋn 2019, “schimbări climatice” şi “mediu” au fost ȋn topul listei user-ilor Generaţiei Z, definitorii ȋn alegerea unui partener pentru o ȋntȋlnire.

Iar asta ȋi conectează intellectual şi emoţional, de unde rezultă “sex ȋmplinit”.  E, că nu ştiaţi?

Intelectual, se referă, probabil, la folosirea clişeelor de mai sus, iar, la “emoţional” se lucrează cu sȋrg să devină o terapie la modă, care abia aştept să facă furori şi-n Romȃnia. Mai ales după “răsturnarea bruscă de situaţie” de duminică.

miercuri, 14 mai 2025

Oops!


“Cât despre viitorul șef al SRI, Nicușor Dan a spus că va negocia cu Parlamentul viitoarea numire, dar și că ar numi viitorul șef al serviciului de informații “mai degrabă din societatea civilă” decât din partide.”  https://www.g4media.ro/nicusor-dan-daca-ajunge-presedinte-viitorul-sef-sri-va-fi-numit-mai-degraba-din-societatea-civila-decat-din-partide-serviciile-au-esuat-la-alegerile-din-noiembrie-trebuie-reformate-si-control-ci.html

ŞANTAJ

 


Romȃnia alege, ȋntre Nicuşor şi Nicuşor

Mare inginerie socială! Cătuşe, dosare penale, confiscarea copiilor, amenzi de 4 000 de euro – altceva mai ştiţi? Inamicul nevăzut, virusul fantomă, războiul hybrid - nimic n-a mers. Hai, mai bine, să ucidem cȋţiva, ȋn public, să se dea la televizor şi, ȋn pauză, piş…-vă pe ȋndărătnici!

Nimeni n-a plătit pentru pandemie, nu e de mirare că o luăm de la capăt: cătuşe, arest, dosare penale…

Mare inginerie socială: vaccinaţi-vă că altfel ardeţi ȋn spitale, votaţi ce v-am dat, sau dracu’ v-a luat! Şantaj şi ameninţări, e de Codul Penal, ce naiba!

Pe parte de inteligenţă emoţională, s-a ajuns, dacă vă vine să credeţi, la ȋndemnul disperat de-a vota chiar dacă, nici măcar nu mai avem de-ales ȋntre "rău mare/rău mic”, ci ȋntre, mă rog, groaznic şi terifiant, sau aşa ceva. Cum se poate asta, domnule!

Am ajuns iar la restricţii şi tubulatură. Ȋn loc de inamicul şi fantoma, doi emanaţi, catapultaţi din fundul clasamentului, pe spatele altor doi, declaraţi indezirabili de regim. Amȋndoi junii avȋnd un electorat hard-core, la extreme, şi-atȋt.

Mi-a atras atenţia atitudinea lui Crin Antoneascu dar n-am zis nimic, să spun drept, de frică să nu dea ȋnapoi. Am văzut asta, de-o sută de ori şi mi-e teamă că niciodată nu e prea tȋrziu s-o facă. Vine la ei, probabil… controlorul şi, după modelul inspectorilor fiscali, se adresează subiectului cam aşa: Dă şi tu ceva, ca să nu-ţi găsim noi ceva! Iar omul se răzgȋndeşte, brusc, fără preaviz.

luni, 12 mai 2025

O moarte suspectă

Ce-a ieşit, mai abitir, ȋn evidenţă, din campania electorală a celor doi aleşi de system e că romȃnii au cancer şi vor fi “detectaţi” după modelul covid (nu s-a spus acum dar există un test, ca la covid, pe care presa ȋncearcă să-l vȋndă de zeci de ani) iar copiii vor fi vaccinaţi obligatoriu cu discutabilul HPV.

Deocamdată, copiii au fost daţi pe mȋna psihologilor, pentru evaluarea socio-emoţională, ȋn masă. Fără acordul părinţilor.

Mult success ȋn viitor! 

Cu Dumnezeu şi cu AI, ȋnainte!  https://freefrompress.blogspot.com/2025/05/cu-dumnezeu-si-cu-ai-inainte.html

Din ebihoreanul.ro

Judecătoarea Georgeta Ciungan, fostă șefă a Secției Penale din cadrul Tribunalului Bihor, a fost găsită moartă ȋn casă, cauza probabilă fiind sinuciderea.

“Avea să se pronunțe în caz pe 15 mai.”

duminică, 11 mai 2025

Cu Dumnezeu şi cu AI, ȋnainte!

Aur şi Plumb - Visul alchimiştilor medievali s-a ȋmplinit la CERN https://antipresa.blogspot.com/2025/05/aur-si-plumb.html#more


Bun, cred că toată lumea s-a prins că Simion şi Nicuşor sunt personaje alese de system să joace ȋn telenovela prezidenţialelor şi că Nicuşor trebuie să cȋştige, deci Simion se va băga singur ȋn offside, cu poarta goală, ca să-i cedeze locu’ ȋntȋi fratelui său de cruce, sau de soft – funcţie de necesităţile curente şi casele conspirative. Dacă, totuşi, varul suveranist ȋl validează pe primul, se vor cupla, cumva, mai ales că părinţii unu şi doi, predicatorii şi inteligenţa artificială, sunt cu ochii pe ei. Pe sistemul, eu te-am făcut, eu te omor.

Altfel, lumea e sătulă de tot străveziul parteneriatului, aparent civil, dintre cei doi şi, sincer, numai retragerea lui Simion din “cursă”, ar mai putea anima campania leşioasă şi mincinoasă, din multe puncte de vedere.

Ce-mi face plăcere să spun e că, principiul dominoului se va manifesta ca pianul pe scări şi că, ce cred actanţii că e un nou ȋnceput e, de fapt, un nou sfȋrşit. Deci, mult success ȋn viitor! Nu acum.

Deocamdată, cel mai bine e să fii spectator, detaşat, la cum se ȋnghesuie oportuniştii să ocupe vidul de putere, de idei şi de direcţie. Politruci, psihologi, predicatori, softuri cu faţă umană, emisari – care nu ştii de unde vin şi unde se duc – analişti care blazează, toţi vor să lase o urmă cu autograf pe pianul negru de supărare.

Şi, neapărat, dar neapărat, să unească. Adică să se pună ȋn fruntea maselor, să absoarbă ȋncrederea oamenilor, să lăcrimeze ca o icoană, să trăiască din cotizaţii şi like-uri la cutia milei şi, ȋn general, să-şi ocupe locul lui predestinat de influencer, domnule!

S-ajungă la sufletul omului. Ca păstorul pe care l-am văzut zilele trecute la un post de televiziune, de nu-mi venea să-mi cred ochilor şi urechilor, un tȋnăr care tocmai şi-a făcut o biserică… virtuală – Profides, pe care o alimentează din ultimele ȋntȋmplări “paranormale”, zice el, din Romȃnia – sper că se referă la intervenţia, prin telepatie, a ruşilor, ȋn alegerile anulate ca urmare a unei intervenţii divine.

joi, 8 mai 2025

Ce mai e dreptul la vot?

 

Tot ce-am votat şi-am susţinut pȋnă la un moment dat, a dus, ȋntr-un final, la pandemia ȋncepută ȋn 2020, care a fost debutul impunerii, pe repede ȋnainte, a communei primitive cu cip. Eu i-am omorȋt p-ăia din criza pandemică!

Chiar dacă, ȋn cazul ȋn care ar fi cȋştigat contracandidatul, la fel s-ar fi ȋntȋmplat. A. Năstase, de exemplu, a susţinut, chiar cu aroganţă, măsurile pandemiste, mai ales “vaccinarea” cu serul covid – care a primit o derogare ulterioară, de la definiţia de bază, ca să se numească vaccin.

Deci, pe vremea aceea, ambii candidaţi erau conformi, d-aia n-a fost interzis niciunul. Ȋnsă, eu am votat, eu i-am omorȋt pe cei care au căzut victime.

Uite, am ȋnţeles că “Nu e sufficient să ai dreptate, mai trebuie să fii şi efficient.”, dar eu nu voi sta la parlamentare cu aberaţia şi absurdul. Măcar şi pentru că e o prosteală deloc ingenioasă, care se reduce la: adevărul e minciună, creierul se află-n tălpi, bărbaţii nasc pui vii iar femeile sunt ovipare, soarele te iradiază iar nucleara te face bine…

N-am pic de respect pentru mintea ăstora, nu stau să lungesc vorba pornind de la ideologiile lor ieşite din ciuperca piciorului. Din punctul ăsta de vedere, eu sunt exact ca pacifiştii Putin şi Netanyahu. Da, da, cei doi sunt pacifişti!

miercuri, 7 mai 2025

Cealaltă faţă a monedei


“Viaţa mea profesională a fost o listă perpetuă de deziluzii, şi multe lucruri care par ieşite din comun pentru cei mai mulţi oameni, ȋn meseria mea, sunt lucruri obişnuite de zi cu zi.”  Harry Houdini


E adevărat că se bagă făină de greieri ȋn pȋinea pentru săraci?

Prestidigitatorii de la compania “Soros şi Serviciile” au reuşit s-aducă ȋn turul doi, doi indivizi nereprezentativi pentru Romȃnia şi poporul afferent - dacă cel din urmă mai contează.

Speram sincer ca acest sforar mondial să n-apuce să-şi vadă visul cu ochii – sau să-i fie şuierat ȋn ureche, fiindcă nu ştim ȋn ce hal mai zace nemuritorul, ultima dată fiind scos la soare, tȋrȋt de braţe de doi zdrahoni – dar, norocosul dracului, ȋncă nu şi-a dat ultima suflare, la aproape 95 de ani. Ȋi dorim să rămȋnă viu şi să crape cȋnd o vedea şi cealaltă faţă a monedei.

Doi nereprezentativi, care n-ar fi ajuns niciodată ȋn finală dacă Georgescu – depozitarul, ȋn sondaje, a vreo 70% din opţiunea electorală, n-ar fi fost interzis iar ceilalţi participanţi din campania recentă n-ar fi fost iepuri.

Nereprezentativi, fiindcă a fost o ştampilă de ură! De exemplu, faptul că Romȃnia TV a avut audienţă mai mare ȋn cele zece minute de ȋntreruperea emisiei la ordinul CTC-iştilor de la CNA, decȋt ȋn timpul emisiunii ȋntrerupte – deşi ȋnţeleg că derapajul televiziunii care a atras sancţiunea a fost chiar grav – e ură! Ură sustenabilă!

luni, 5 mai 2025

Cum să fiu mort, dacă-s viu!

Cealaltă faţă a monedei, Ură https://freefrompress.blogspot.com/2025/05/cealalta-fata-monedei.html#more


Mai ȋntȋi, să observăm ceea ce se vede cu ochiul liber şi asta cȋt mai repede, pȋnă nu vine vreun general al Armatei Romȃne să ne spună că pȋnă şi rezultatul acestor alegeri e ȋncălzire climatică.

Iar rezultatul alegerilor prezidenţiale cu repetiţie e că mortul e viu şi-şi caută restabilirea identităţii prin hăţişurile birocraţiei şi tribunalelor – preocupate mai degrabă să salveze reputaţia pedofililor.