joi, 13 februarie 2025

Proiectul European, un sarcofag

Ameninţări cu moartea? - Vreau să v-ameninţ  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/amenintari-cu-moartea.html

M-am săturat de Proiectul UE! O aberaţie!  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/m-am-saturat-de-proiectul-ue-o-aberatie.html

Incredibil! N-a fost nevoie decȋt ca Donald Trump să rȋcȋie un pic ȋn pȋnza de păianjen după care se ascundeau liderii UE, că insectele care aşteptau să se transforme ȋn făină au şi luat-o panicate ȋn toate direcţiile.

Ne trebuie o nouă politică geo-strategică! Ne trebuie o nouă politică geo-strategică! Ne trebuie o nouă politică geo-strategică! ... se zbiară.

Au stat ascunse acolo, pȋnă ȋn ultima clipă. Cu răsuflarea tăiată. Noul Preşedinte al Statelor Unite – al lumii, cum li se mai spune Preşedinţilor americani - semna frenetic decrete după decrete, pentru abolirea ridicolului, dar, din miezul UE, nici un scȋncet.

Pȋnă cȋnd, a sunat telefonul la Vladimir Putin. Mamă, dacă n-are ăsta un ringtone! S-a auzit pȋnă-n inima inteligenţei artificiale a lidershipului Proiectului European.

A urmat comunicatul din partea liderului lumii:

miercuri, 12 februarie 2025

O ţară de dezaxaţi!

Ameninţări cu moartea? - Vreau să v-ameninţ  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/amenintari-cu-moartea.html

E luna iubiiirii! Dacă, ȋn loc de Sf. Valentin, venea Crăciunul, la sfȋrşitul lunii aveam execuţii.

Ce titluri şi ce ocări, astăzi, după plecarea Preşedintelui Iohannis de la Cotroceni! Ferească Dumnezeu! Oare de ce vor unii să fie Preşedinţi ai Romȃniei?

Mă uit la Bolojan, “camionagiul de la Oradea”, şi nu vreau să-mi imaginez cum sfȋrşeşte, fiindcă ȋmi plac surprizele cȋnd se năpustesc asupra altora. Ȋnţeleg că lui i se cere să comunice mai mult. Abia aştept! Mai ales, că – pe surse, deh! – ni se tot spune că, din poziţia turnului interimar, va candida la preşedinţie şi va deveni rege. Aşa, care va să zică, l-au pasat ȋn poartă ca să ia miros de aţe. Să nu uităm ce bine i-a făcut genul ăsta de rocadă lui Crin Antonescu.

Dacă ne-ajută Dumnezeu, se toarnă o continuare. Sau doar se toarnă.

Domnia legii sau "sub tutelă"?

Toată lumea minte! – Dr. House 

Faptul că, de departe, “criza” de acum seamănă cu cea din 2012… https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/toata-lumea-minte-dr-house.html#more


Niciun moment nu s-a pus problema de stat de drept sau drepturile omului din Romȃnia, nu? Comunismul e mai rău decȋt credeam. Sau noi suntem mai răi decȋt ne imaginam…

Avem o problemă cu depăşirea de atribuţii. Prea multă şefie, influenţărism şi organe tutelare. Prea mult, Şefu-i şef, şi-n pielea goală!

Ȋn altă ordine de idei, da’ tot p-acolo, oare ce-o face preşedintele parlamentarilor la Cotroceni? Ia, vedeţi, iese fum pe coş? Sau nu se vede fiindcă e secretizat?


tutelă, tutele - substantiv feminin

Acțiunea de a tutela; instituție legală având drept scop ocrotirea și administrarea intereselor unui minor sau ale unui alienat sau debil mintal.

sinonime: epitropie ocrotire protejare tutelaj

     1.  Tutelă internațională = sistem de administrare a unor teritorii dependente care înlocuiește sistemul teritoriilor sub mandat.

     2.   Administrare, control etc. exercitate asupra unei instituții, organizații etc. aflate în subordine, asupra unui teritoriu dependent etc.

diferențiere

Sarcină pe care o primește sau și-o ia o țară, un grup de țări, o organizație politică internațională etc. de a administra și de a ocroti (pe un anumit termen) un teritoriu, o țară.

2.1. Drept (abuziv) pe care și-l ia cineva de a ține pe altul sub ascultare, sub dependență; stare de dependență în care se află cineva; stăpânire apăsătoare.

https://www.ccr.ro/wp-content/uploads/2023/07/Decizie-467_2023.pdf

O ţară de dezaxaţi!  

E luna iubiiirii! Dacă, ȋn loc de Sf. Valentin, venea Crăciunul, la sfȋrşitul lunii aveam execuţii.  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/o-tara-de-dezaxati.html#more

Ameninţări cu moartea? - Vreau să v-ameninţ  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/amenintari-cu-moartea.html

marți, 11 februarie 2025

Ultima oră

O ţară de dezaxaţi!  E luna iubiiirii! Dacă, ȋn loc de Sf. Valentin, venea Crăciunul, la sfȋrşitul lunii aveam execuţii.  https://freefrompress.blogspot.com/2025/02/o-tara-de-dezaxati.html#more


Ultima oră: Ȋnţeleg că, ȋn acest moment, se fac iar percheziţii, la intimidare, ȋn casele susţinătorilor candidatului interzis. Mi-am adus aminte că, undeva pe la ȋnceputul anilor “90, ungurii au zis că romȃnii nu sunt capabili să se auto-guverneze, ȋn condiţii de libertate. Ce ofensaţi s-au simţit unii şi ce supărare a fost…!

Toată lumea minte! – Dr. House

Mai ȋntȋi, o precizare scurtă, contrapondere la o minciună care durează de prea multă vreme: ȋn 2012, fostul Preşedinte n-a putut fi demis pentru că referendumul n-a putut fi validat, participarea la vot fiind sub 50%.

Aşa cerea legea referendumului pe-atunci. Ulterior, politicienii ajunşi la guvernare, ȋntr-o criză de nervi, au modificat legea. Acum, un referendum e valid la o participare la vot de doar 30%. D-aia ȋşi poate trece Nicuşor Dan toate mofturile prin referendum.

Deci, oricȋt le-ai socoti, 7,4 mil. de votanţi nu reprezintă jumătate din 18 mil., nici măcar din 15 mil., cȋt tuna şi fulgera I. Iliescu - ȋncă activ ȋn vremea aceea - c-ar mai fi ȋn ţară.

Ce i s-a cerut atunci Curţii Constituţionale, la fel ca acum, a fost ignorarea legii. Motivul? Trebuie ţinut cont de numărul mare de votanţi anti-Băsescu – 7,2 mil. Trebuie precizat că tabăra anti-suspendare, a jucat cartea neprezentării la vot, mizȋnd exact pe ce a ieşit, neatingerea pragului de validare. De aici diferenţa.

M-am abţinut pȋnă acum, pentru că mie nu-mi place să bag băţul prin gard, e infantil şi nu-i văd rostul, nici provocările sau biciuirea calului cȋnd e clar că nu se mai ridică de jos.

Ȋnsă, două lucruri mi-au atras atenţia.

luni, 10 februarie 2025

Boicotarea supermarketurilor?


Nu despre boicot e vorba. E vorba despre dreptul la protest. Ȋi invit pe ţiitorii de morală să-şi vadă de treaba lor! Gata, cu tutorialele!

S-a ȋntȋmplat ȋn alte ţări, se-ntȋmplă şi la noi. Sau, cumva, noi iar n-avem voie?

Ȋn pandemie, ȋn mai toată uniunea se făceau proteste. Ȋn Romȃnia, doar partidul scos din spuma sistemului avea permis de la garda de covid. Oamenii care nu se aliniau la chemarea aurului - nu ăla dacic, ci unul proaspăt extras din creierii narcisiştilor care capturaseră statul – erau insultaţi, bătuţi de forţele de ordine şi amendaţi cu zeci de mii de lei.

La un moment dat, a ȋntrebat cineva: dacă toată Europa protestează, romȃnii n-au voie? Iar răspunsul politicianului a fost: Nu, romȃnii n-au voie!

La fel au susţinut chiar şi unii invitaţi permanenţi din platăuri. Pȋnă la urmă, cine comandă ȋn Romȃnia?

Altfel, supermarketurile nu sunt altceva decȋt depozite de hrană pentru vremuri de război. Marfă multă, calitatea a treia. Sau a cincea - modificatele genetic mai conţin o cincime din nutrienţi, ȋn fiecare an se importă sute de tone de conservanţi.


10 ȋntrebări la care fabricile–fantomă de dezvăluiri nu răspund
  https://antipresa.blogspot.com/2025/02/10-intrebari-la-care-fabricilefantoma.html#more

Nu despre boicot e vorba. 

Cȋnd ceva nu-ţi convine, nu serveşti!

vineri, 7 februarie 2025

Cȋnd va fi cutremur?

 


Marţi! De ce, nu? Dacă ştie unul din ţanţoşii de la UDMR, cu atȋta precizie, că sigur-sigur vine un mare cutremur, vreodată, să ne-alegem o zi! Ştiţi, aşa cum ne alegem data alegerilor prezidenţiale. Dacă nu ne place cum iese, ȋl anulăm, dă-l dracu’, dă cutremur!

Important este să avem o campanie cutremurătoare, să ȋndemnăm la cumpărături pe stoc (adică să facem vȋnzare supermarketurilor şi farmaciilor), apoi să ne facem mea culpa, ȋn numele poporului, că se aruncă prea multă mȋncare.

Evident, toată lumea ştie că, fiind ţară seismică, un cutremur mare, tot vine odată. Dar, dac-o spui ca şi cȋnd tocmai ai conştientizat-o, o faci pentru că ştii foarte bine că televiziunile te vor prelua ca pe un expert care tocmai a făcut o descoperire de ultimă oră. Dacă te sincronizezi cȋt să te pupi ȋn bot cu alarmiştii gripopaţi – experţii noului trend ȋn materie de necroloage – ai pus de-o reclamă la medicamente. Uite-aşa ieşim din iarnă, cu stabilitate şi anxietate, ȋn loc de democraţie.

joi, 6 februarie 2025

Money, money, money! Cine plăteşte ştirea?

 

Ȋn Romȃnia, s-a pierdut startul ȋntoarcerii la normalitate! D. Trump a basculat lumea cu susu’-n jos, ȋntr-o singură zi, şi continuă - la noi se ştireşte despre bolile previzionate de nu-ştim-cine, pe baza ȋncălzirilor climatice.

Internetul (şi nu mă refer la reţelele sociale) a explodat deja de “răsturnări de situaţie” ȋn domeniu, alarmismul climatic e numit “ştiinţă proastă”, ziarele sunt pline de ştiri despre bani, bani, bani alocaţi propagandei schimbărilor climatice catastrofale. Nu mai spun că, sunt pagini ȋntregi de “deziceri” din partea celor care au ȋnnebunit lumea cu minciuni ȋnchinate micului bine şi marelui bacşiş. Escrocii, scȋrbos de bine plătiţi ca să sperie planeta, s-aruncă după Titanic.

La noi, propaganda continuă.

Chiar aşa, decolorată şi zdrenţuită, tot mai iese la colţ de stradă să mai cerşească ceva bănuţi sau să mai agaţe vreun client. Ca să se ocupe de sănătatea lui, ȋn regim de breaking-news.

Urăsc laboratoarele de experimente

miercuri, 5 februarie 2025

D. David, ministrul globalist al Educaţiei

 


Meteo: Snow coming


5 februarie 2025 - Nervi pe net - A spus ”o monstruozitate” despre anularea alegerilor - “„Eu cred că este o decizie și legală, și morală, fiindcă te uiți cum s-ajuns la această decizie și îți spun instituțiile statului că este vorba de un război hibrid și de interferențe (ale unui stat – n. red.). Hai să discutăm rațional. Au fost scandaluri mari – Watergate, JFK (asasinarea președintelui SUA John F. Kennedy), de exemplu, când a fost ucis. Sunt lucruri care se prezintă public și lucruri pe care o să le aflăm după 30 și 50 de ani. Așa funcționează o democrație”, a spus David, care a comentat decizia Curții Constituționale de a anula alegerile.”  https://www.cotidianul.ro/a-spus-o-monstruozitate-despre-anularea-alegerilor/

Mda! Am dat citatul ȋntreg fiindcă exprimarea e atȋt de personală ȋncȋt nu se poate desprinde nici o frază esenţială.

Să pui un psiholog cancel-culture la educaţie e exact ce ne lipsea. Dar e bine, fiindcă aşa se arde ultima etapă din această poveste post-sanitaţie, alimentată şi distribuită pe bani ȋngrijorător de mulţi. S-au cheltuit averi incredibile p-aşa ceva. Au murit sute de mii de migranţi obligaţi să traverseze mările şi să forţeze graniţele, restul lumii fiind chinuită, cum ştim, să accepte inacceptabilul.

Generaţia Z dă reject

Oare, a existat vreodată, o ideologie atȋt de puternic respinsă, de către o majoritate atȋt de mare, pe o perioadă atȋt de ȋndelungată?

marți, 4 februarie 2025

News alert!

 


Au fost alertate 8 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, două autospeciale de intervenţie şi salvare de la ȋnălţime, o autospecială de descarcerare, CBRN-ul, detaşamentul special de salvatori şi mai multe ambulanţe SMURD

Mă scuzaţi, nu e ăsta! E ălălalt.

Bijuterii, poşete şi ceasuri de lux, bolizi, vile, conturi, săltaţi, aduşi cu mascaţii, avem imagini chiar acum, rămȋne de văzut ce se va ȋntȋmpla, ce concluzii se vor trage, la ce concluzii se vor ajunge, bogătaşii, beizadeaua, percheziţii, duceau o viaţă de lux, vom urmări cazul ȋn continuare şi vă vom ţine la current, scandal pe pensiile romȃnilor, descinderi. Ăsta e!

Noi suntem ca groapa aceea, din Oceanul Indian, unde şi acceleraţia gravitaţională e mai mică.